להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

תכנית מתנדבים לצה"ל

בשיתוף עם השירות לעיוור במשרד הרווחה.

צעירים עם עיוורון המבקשים להתנדב לצה"ל נאלצים לעבור תהליך מיון לא נגיש, בירוקרטי, מורכב וארוך, הכולל מבחנים רבים והתייצבות בפני וועדות שונות, והוא מנוהל על ידי גורמים רבים בעת ובעונה אחת. במידה והמתנדב צלח את התהליך ואכן נקלט לשירות, הוא נדרש גם לביצוע התאמות של עמדת העבודה שלו למצב הראייה ולקבלת ליווי בתהליך ההשמה לתפקיד – גם עבורו וגם עבור המפקד שלו.

חרף רצונם הטוב של כלל הצדדים - תהליך ההתנדבות של צעירים עם עיוורון הינו קשה לביצוע. מחד, מתקשים המתנדבים להשתלב במשבצת בה רצו לשרת בפועל, ומאידך, צה"ל חסר את הכלים והמשאבים לשלבם ככלל חייליו. הדבר מסב עגמת נפש למתנדבים ורבים מהם מתייאשים באמצע תהליך הגיוס או השירות ופורשים ממנו באכזבה גדולה.

תוכנית "מתנדבים לצה"ל" של מגדל אור מבקשת להגדיל את אחוז הצעירים עם לקות ראייה או עיוורון המתנדבים לצה"ל מקרב בוגרי התיכונים, תוך שיפור איכות ההשמה במגוון תפקידים במערך הצה"לי. התוכנית מבקשת לאתר צעירים עם עיוורון או לקות ראייה ולהדריכם באמצעות רכז השמה ותעסוקה של מגדל אור, המתמחה בשיקום תעסוקתי מסוג זה. ליווי מתאים בשלב המיון, בשלב הגיוס ובשלב ההשמה יביא בהכרח להגדלת אחוז המתגייסים לצה"ל מקרב אוכלוסייה זו, יצמצם את אחוז הנשירה ויוביל לשירות איכותי וממצה מבחינה תעסוקתית, גם עבור המתנדב וגם עבור צה"ל.

יעדי התוכנית

  1. בניית תהליכי מיון מונגשים לצה"ל.
  2. איתור של מקצועות מתאימים במערך הצה"לי, בהם יוכל אדם עם לקות ראייה עיוורון להביא לידי ביטוי את מגוון יכולותיו המקצועיות.
  3. שילוב המתנדבים בתפקידים התואמים את צרכיהם, יכולותיהם ורצונותיהם, ובהתאמה לצרכי המערכת הצה"לית.
  4. הכפלת מספר המתנדבים עם לקות ראיה או עיוורון לצה"ל מדי שנה מהפעלת התוכנית (כיום ישנם 18 מתנדבים רשומים עם לקויות ראייה).
  5. צמצום הנשירה של המתנדבים עם לקות הראייה או עיוורון ב – 80%.
  6. העלאת המודעות של המפקדים בצה"ל ליכולות אדם עם לקות ראייה עיוורון בתחום התעסוקה, וכפועל יוצא - הגברת תמיכתם בשילוב מתנדבים עם לקות ראייה או עיוורון בצה"ל.

7.      בהתאם לתוצרי התוכנית יבחן מסלול ליווי נוסף לגיוס לצה"ל, עבור צעירים עם לקות ראיה או עיוורון אקדמאים, המהווים פוטנציאל להתנדבות כעתודאים.

 

אוכלוסיית היעד של התכנית היא תלמידי כיתות י'-י"ב מכל הארץ, עם נכות רפואית מעל 40% בשל לקות ראיה או עיוורון, אשר יש להניח כי יקבלו פטור משירות צבאי על בסיס נכות זו.

 

עיקרי התכנית:

·        הנגשת תהליכי המיון של המועמדים: בחינה מעמיקה של שלבי הגיוס הקיימים, תהליכי אבחון יכולות המתנדב ובחירת מסלול מקצועי בו ישרת, במטרה להנגישם לאוכלוסיית היעד.

·        מיפוי מקצועות הליבה בצה"ל בהם ישנה אפשרות לשילוב אנשים עם לקות ראיה או עיוורון וביצוע ניתוחי עיסוק.

·        איתור קהל היעד ושיווק תוכנית הליווי להתנדבות, תוך שיתוף פעולה בין אנשי המקצוע במשרד החינוך, משרד הרווחה וצה"ל. מגדל אור ישמש מוקד מידע אחד לתוכנית הליווי, אשר ירכז את בקשות ההתנדבות ויעביר לצעירים את המידע הרלוונטי בדרך הנגישה והבהירה ביותר.

 

לכל צעיר/ה נבנית תכנית ליוויי אישית, עוד לפני אישורו כמתנדב לצבא, על מנת ללוות אותו בתהליך המיון ובבחירת המקצוע המתאים לו. בהתאם למספר המתנדבים שאושרו ע"י צה"ל ומיקומם הגיאוגרפי הצעירים ישתתפו בתוכנית הכנה לצה"ל אשר תועבר במהלך סדרת מפגשים קבוצתיים, בהם יוכלו להשתלם בתכנים רלוונטיים, כגון:

·        היכרות עם נהלים והנחיות בצה"ל

·        שיפור מיומנויות תעסוקתיות

·        שיפור העצמאות התפקודית

·        שיפור מיומנויות עבודה עם עזרים טכנולוגיים ומחשבים

·        שיפור מיומנויות חברתיות ובינאישיות, מודעות עצמית ועוד

 

בנוסף, ימשיכו הצעירים לקבל ליווי פרטני של אנשי מקצוע בהתמודדות עם האתגרים השונים בכל שלב ושלב:

·        ליווי ביום הגיוס לצה"ל

·        ליווי לאחר הגיוס של המתנדב והמפקד שלו להתמודדות עם האתגרים של התפקיד וכדי למנוע נשירה

·        התאמת עזרים טכנולוגים לכל מועמד בהתאם למצב ראייתו

·        בדיקות נגישות עמדת עבודה שנבחרה עבור כל מתנדב ע"י איש צוות בתחום הטכנולוגיה

·        ביצוע התאמות לעמדות העבודה שנבחרו עבור המתנדב

·        הדרכה שיקומית לשיפור העצמאות התפקודית בהגעה למקום ההתנדבות ובתפקוד היומיומי

 

 למעוניינים להצטרף אנא צרו קשר עם שני, מנהלת התכנית: 077-7721324,  shani@migdalor.org.il

 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד