להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

אפליקציות שימושיות לחיי היומיום

התרגלנו לכך שאפליקציות בסמארטפון מסייעות לנו בשלל צרכים: מנסיעה בדרך הקצרה ביותר, דרך מציאת המסעדה ההודית הקרובה ועד איתור של טיסה במחיר הזול ביותר. עבור אנשים עם עיוורון ולקות ראייה יש אפליקציות שהמשמעות שלהן גדולה הרבה יותר: עבור אותם אנשים, השימוש באפליקציה מסוימת יכול להיות ההבדל בין הצלחת התפקוד היומיומי, ההבדל בין להצליח לצאת מהבית לבין בחירה להישאר סגור עם הקשיים בין כותלי הבית.

בשנים האחרונות, עם כניסתם של טלפונים חכמים מבוססי צגי מגע, חלה מהפכה באופן שבו אנשים מתקשרים עם מכשירים אלה וכן בפונקציות של המכשירים. המכשירים מבוססי צגי מגע כוללים תכונות נגישות ואפליקציות מונגשות שמאפשרות גם לאדם עם לקות ראייה או עיוורון להשתמש בהם. יתרה מזו, השימוש בטכנולוגיה זו באמצעות השימוש ביישומונים (אפליקציות) מתייחס לכל תחומי החיים כמעט והם משפרים את איכות חייהם של אנשים בכל תפקודי היומיום.

Blind droid wallet + blind droid wallet il

חנות: Google play , חינם

אפליקציה לזיהוי שטרות. כאשר אדם עיוור מבקש לזהות את השטרות שברשותו, הוא מפעיל את האפליקציה, מכוון את המצלמה של המכשיר לכיוון השטר והאפליקציה מקריאה את סוג השטר. יש לבצע שתי התקנות, הראשונה של blind droid wallet והשנייה היא התוספת של השטרות הישראליים על ידי blind droid wallet il

Color Detector

חנות: Google play , חינם

אפליקציה לזיהויי צבעים, מאפשרת לעיוור לזהות צבעים. שימושית במיוחד לדוגמה בבחירת צבע הבגד שהוא מבקש לרכוש או ללבוש.

TapTapSee

חנות: Google play , App store , חינם

אפליקציה לזיהויי ותיאור חפצים, האדם העיוור מצלם את החפץ והאפליקציה שולחת את התמונה לענן ומחזירה את תיאור החפץ במהירות.

Voiceye

חנות: Google play , חינם

מיועדת להקלטה וזיהוי של תוויות. האפליקציה מאפשרת לאדם בעל עיוורון או לקות ראייה לצלם תווית כתובה ומקריאה אותה בקול. לדוגמה, האפליקציה יכולה להקריא את התווית הקטנה על כלי הסוכר או הקפה במטבח.

Prizmo

חנות: App store , בתשלום של 17 שקלים

אפליקציית OCR , טכנולוגיה שמסייעת בזיהוי טקסטים והקראתם. כאשר אדם עיוור מכוון את המצלמה על טקסט הוא מקבל הכוונה בדיבור על-ידי הטלפון שניתן לצלם את המסמך המבוקש. לאחר הצילום הטלפון יקריא את המסמך.

Moovit

חנות: Google play , App store , חינם

האפליקציה שמשמשת את הציבור הרחב הנוסע בתחבורה ציבורית. נחמד לדעת כי האפליקציה נגישה מאוד לאנשים עם עיוורון ולקות ראייה.

 

 

mm apps magnifier

חנות: Google play , חינם

אפליקציה המאפשרת הגדלה באיכות גבוהה וביצוע ניגודי צבעים שונים על-ידי שימוש במצלמת המכשיר. לקויי הראייה יכול לכוון את המצלמה על מסמך עם טקסט ובעזרת היישומון יוכל להגדיל את הפונטים ולשנות את צבעי הרקע כך שיתאימו לראייתו.

חייגן נגיש (Accessible Diller Talkback)

חנות: Google play , חינם לשבועיים, יכולה להיות מותקנת גם כווידג'ט

אפליקציה המנגישה את פונקציית החיוג ועושה שימוש בפונקציות קוליות לשם הפעלת כל רכיבי החייגן של הטלפון, לרבות רשימת שיחות יוצאות, נכנסות, הוספת אנשי קשר, חיוג לאנשי קשר, שליחת SMS ועוד. האפליקציה הינה חינמית לשבועיים בלבד. לאחר שבועיים פיצ'רים מסוימים מתבטלים. ניתן לשלם 590 שקלים עבור כל חבילת ה Accessible או 20 שקלים לאפליקציה בודדת על מנת לקבל את כל האפשרויות. התשלומים הם חד פעמיים.

Accessible Reader

חנות: Google play , מותנית ברישום ותשלום לספרייה המרכזית לעיוורים ובעלי לקויות ראייה

אפליקציה בשיתוף הספרייה המרכזית לעיוורים ובעלי לקויות קריאה המאפשרת האזנה למבחר ספרים, מהמאגר הקיים בספרייה.

Accessible SMS

חנות: Google play , חינם לשבועיים

האפליקציה מיועדת לשליחה קולית של הודעות כתובות וכן להקראת הודעות כתובות המתקבלות. האפליקציה מותאמת גם לכבדי ראיה והיא בעלת ניגוד צבעים גבוה. האפליקציה הינה חינמית לשבועיים בלבד. לאחר שבועיים פיצ'רים מסוימים מתבטלים. ניתן לשלם 590 שקלים עבור כל חבילת ה Accessible או 20 שקלים לאפליקציה בודדת על מנת לקבל את כל האפשרויות. התשלומים הם חד פעמיים.

 

אפליקציות חינמיות נוספות המאפשרות ביצוע פעולות הטלפון בצורה מונגשת וקלה:

Big launchr    מחלק את המסך למספר פעולות בסיסיות כגון הודעות, טלפון, חיוג למס' SOS וכו'. Big Font - להגדלת גופן.

 

 

נכתב על ידי ריטה לפיד, מנהלת מקצועית במגדל אור, ומעוז חבוב, נציג תמיכה של המוקד הטכנולוגי ומומחה אפליקציות במגדל אור.

 

 המאמר המלא פורסם באתר Ynet :

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4811950,00.html

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד