להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

כיצד להנגיש את סביבת העבודה לעובד עם לקות ראייה או עיוורון?

רבים מכם מתמודדים עם השאלה "כיצד אני מתאים את עמדת העבודה בה יועסק אדם עם לקות ראיה או עיוורון?" 

אנשי המקצוע במגדל אור מתמחים בנושא זה וישמחו לעזור לכם בכל שלב. ראשית, חשוב להבין את הצורך של העובד בעמדת העבודה:

לאדם עם עיוורון יש להתקין תוכנת קורא מסך, המקריאה עבורו את מה שנמצא לפניו. לאדם עם שרידי ראייה אפקטיביים יש להתקין תוכנת הגדלה מיוחדת.

כיצד יודעים איזה ציוד מתאים לו?   

העובד יוזמן לבדיקת התאמת עמדת עבודה במגדל אור, במהלכה יתנסה במספר אביזרים ותוכנות, בהדרכתו של מומחה הטכנולוגיה שלנו. בתום הבדיקה יועבר למעסיק דוח המפרט איזו טכנולוגיה מסייעת נדרשת לביצוע המטלות במסגרת עבודתו.

מי יכשיר את העובד לשימוש בטכנולוגיה ובאביזרים הנדרשים לעבודתו ?

העובד יעבור הכשרה מותאמת ע"י מדריכי טכנולוגיה הן במרכזי מגדל אור והן במקום העבודה.

כיצד ניתן לקבל / לרכוש ציוד זה ?

את הציוד ניתן להשאיל לתקופה בת שנה ממאגר ההשאלה של המדינה (משרד הרווחה) המנוהל ע"י מגדל אור. לאחר תקופת ההשאלה המעסיק יוכל לרכוש את הטכנולוגיה והאביזרים המתאימים, כאשר למעסיקים מהשוק הפרטי יינתן מימון מתאים מהמדינה.

כיצד ניתן לדעת אם מערכות המידע בארגון מתאימות ונגישות עבור עובדים עם עיוורון?

במידה ומדובר בעובד המשתמש בתוכנת קורא מסך, יגיעו אנשי מקצוע ממוקד התמיכה של מגדל אור לעמדת העבודה, על מנת לבצע בדיקת נגישות מערכות המידע, בסביבת העבודה בה נדרש העובד לפעול. עבור המשתמשים בתוכנת הגדלה אין צורך בבדיקת נגישות.

ואם מערכת המידע בארגון אינה נגישה?

במידה ותוצאות הבדיקה מראות כי מערכות המידע נגישות – תתבצע השאלת ציוד ממגדל אור. במידה ויש צורך בהתאמת מערכות המידע וסביבת העבודה הממוחשבת, על המעסיק לבחון אפשרות לפיתוח והתאמת מערכות המידע כך שיהיו נגישות לתוכנת קורא מסך. כל זאת בתמיכה ובליווי של אנשי המקצוע מטעמכם ומומחים לטכנולוגיה מסייעת ממגדל אור. תהליך הנגשה יכול לקחת בין מספר שעות בודדות של תכנות והתאמה, שיכול להיעשות במסגרת אנשי ה- IT של הארגון, ועד תכנות והתאמה מורכבת יותר, שכוללת אנשי מקצוע חיצוניים, הכל לפי הצורך ולפי היכולת של הארגון. בכל מקרה, אנחנו נשמח להגיע כאמור ולתת את הייעוץ וההנחיות המתאימות.

כיצד אני ממצה את זכויותיי כמעסיק של אדם עם מגבלה כדי לקבל מימון מהמדינה עבור ההתאמות שבצעתי?

במידה והנכם ארגון הזכאי להשתתפות המדינה במימון התאמות עמדות עבודה, נלווה אתכם בתהליך הגשת בקשת מימון ההתאמות למשרד העבודה והרווחה - המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה. נסייע במילוי המסמכים הרלוונטיים, נתווך בינכם ובין אנשי המקצוע במטה ונסייע בברור סטאטוס טיפול בבקשה.

 

חשוב לדעת!

חשוב לנו שתהליך ההשמה יהיה אופטימלי, לכן מגדל אור גובה תשלום עבור תהליך התאמת עמדת עבודה, רק לאחר קבלת המעסיק את המימון ממשרד הכלכלה.

 

הטיפים שלנו

כיצד תוכלו לקדם את עצמאותו של העובד עם העיוורון בארגון?

עקרונות הקביעות:

          סדר וארגון קבוע מסייעים להתנהלות עצמאית ובטיחותית. הם מאפשרים לאדם לזהות פריטים וליצור לעצמו מפה מנטלית.

          חשוב להשאיר במקומות קבועים את החומרים/החפצים/ הרהיטים. השתדלו שלא לבצע שינויים מבלי ליידע את האדם עם העיוורון, כך למשל, תמיד הניחו את הקפה באותו מדף ובאותו מקום. סדר קבוע של רהיטים כמו שולחנות וארונות, מאפשר תנועה חופשית ומהירה מבלי להיתקל.

          השתדלו להניח את חומרים ואביזרים שונים באותם כלים קבועים, ככל שניתן. למשל השאירו את דפי המדפסת באותה מגירה.

          השתדלו להשאיר מסדרונות או מעברים נקיים ממכשולים.

 

 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד