להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

תנאי קליטה, קידום והעסקה

אדם עם מגבלת ראייה מועסק ככל העובדים ללא שוני ודופי. עם זאת, יש צורך בהתאמות שונות על מנת לאפשר לו סיכוי שווה מול המתמודדים האחרים.

בתהליך הקליטה – יש צורך במתן אפשרות לשלוח קורות חיים בדרך כלל באופן ממוחשב (מייל), בזמן הגעה למרכזי הערכה יש לאפשר למועמד מבחנים ממוחשבים עם סיוע תוכנות מתאימות, וריאיון עם אדם המכיר ויודע את העובדה שקיימת מגבלת ראייה. בדינמיקה קבוצתית יש לקחת בחשבון את הבעייתיות ביצירת קשר עין ולא להפחית ניקוד זכות מאדם שאינו מסוגל לחוות את העומדים מולו מבחינה ויזואלית. בנוסף, חשוב שהמועמד ידע מי נמצא בחדר ויש תחילה לבצע הצגה שמית ולאפשר למועמד מקום להתבטא. יש לפנות ישירות למועמד ולא באופן עקיף, לא להעמידו בחוסר נעימות במידה ונשלחת יד ללחיצה, אלא לציין מילולית כי כעת נלחץ ידיים וכן הלאה.

 

במידה והמועמד התקבל לעבודה ויש להחתימו על מסמכים, חשוב להקריא את הכתוב באופן ברור או לאפשר שליחה במייל קודם לכן. יש להנחות את העובד באופן ברור מה התהליך ומה מצופה ממנו. יש ללמד את העובד ניידות במקום העבודה תוך מתן הנחיות מילוליות ולא הצבעה על מיקומים.

 

תנאי ההעסקה של עובד עם מגבלה זהים לעובד רגיל מבחינת שכר עבודה, תנאים סוציאליים וכו'.. אדם עם מגבלה יכול להתקדם בסולם הדרגות כמו כל עבוד אחר, לאחר שעמד ביעדים המצופים ממנו ובהנחה שהוא מעוניין בכך. יש לקחת בחשבון שרבים מקבלים קצבה קבועה ולכן מסתפקים גם בחלקיות משרה ויכולים להתחיל בעבודה באופן הדרגתי. בנוסף יש להכיר את המידע אודות התאמת גובה הקצבה על ידי הביטוח הלאומי קצבה על פי שכר ממוצע, ולכן נושא השכר מהווה חלק מרכזי מהשיח ולאו דווקא מהצורך בשכר גבוה

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד