להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

שירותים הניתנים במסגרת ההדרכה השיקומית

 

 

שירותי ההדרכה השיקומית מיועדים לאנשים עם לקויות ראייה או עיוורון , ומטרתם ללמד את המודרך טכניקות, שיאפשרו לו לתפקד באופן עצמאי וכן לשפר את המסוגלות להיות אדם פרודוקטיבי ומתפקד, למרות מגבלת הראייה. ההדרכה ניתנת באמצעות מורה שיקומי/ת, המתמחה במתן שירות זה.

 

מגדל אור הינה זכיינית של השירות לעיוור בתחום ההדרכה השיקומית ומספקת שירותים בכל רחבי הארץ. ההדרכה ניתנת לגילאי 0-120, בעלי תעודת עיוור או אנשים בעלי ראייה ירודה הסובלים מקשיים תפקודיים.

תחומי ההדרכה השיקומית כוללים :

ניידות והתמצאות בתוך מבנה - התמצאות בדירה, מושגי כיוון, שימוש בחושים אחרים, הגנה עצמית, התמודדות עם פתחים ודלתות, עליה וירידה במדרגות. מחוץ לבית : שימוש במקל נחייה/כלב, ניידות למקום העבודה, שימוש בתחבורה הציבורית, שימוש בעזרת הציבור, חציית כבישים, חציית צמתים וכד'.

טיפול עצמי

זיהוי ובחירת בגדים, לבוש, היגיינה אישית, עצמאות בשימוש בתרופות, אכילה עצמאית.

זיהוי ובחירת בגדים, לבוש, היגיינה אישית, עצמאות בשימוש בתרופות, אכילה עצמאית.

עבודות מטבח

התמצאות במטבח, מזיגת נוזלים קרים חמים, מדידת כמויות, שימוש בסכין חדה, הדלקת גז או כירה חשמלית, הפעלת מכשירים חשמליים במטבח, אפיה, טיגון ובישול קל ומורכב, שטיפת כלים וניקיון המטבח.

תחזוקת הבית

סידור וניקיון הבית, מיון וטיפול בכביסה, גיהוץ, קיפול, תיקוני תפירה, תיקונים קלים בבית.

תקשורת

פיתוח מיומנויות שימוש במחשב ואינטרנט , שימוש בשעון, שימוש בטלפון חכם, אוטומט של בנק, זיהוי וארגון כסף, מיומנויות קריאה וכתיבה (כולל ברייל).

הדרכת ילדים בגיל הרך ומשפחותיהם

ההדרכה נועדה לקדם את התפתחות הילד עם לקות הראייה או העיוורון לקראת השתלבותו במסגרת חינוכית מתאימה והקניית הרגלים והתנהגויות חברתיות לפיתוח יכולת תפקוד תקינה. ההדרכה מתמקדת בתחומים: גריית הראיה, פיתוח שימוש בחושים, פיתוח פעולות מוטוריות, הקניית מושגים ופיתוח תקשורת עם הסביבה, התמצאות בשטח ופיתוח הרגלי למידה. ההתערבות כוללת יעוץ והדרכה להורי הילד וכן יעוץ לצוותים מקצועיים במעונות, גנים ובתי ספר.

בילוי וניצול שעות פנאי

פיתוח מיומנויות המסייעות במילוי תוכן שעות הפנאי, כמו שימוש במשחקים ומלאכת יד.

הערכות לשעת חירום

הדרכה להתנהגות בזמן ירי טילים ורעידות אדמה. ההדרכה מתקיימת אצל האדם בביתו וכן במוסדות, מפעלים ובתי אבות.

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד