להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

המדור לאבחון, הכשרה והשמה במגדל אור

המדור מתמחה באבחון לימודי/תעסוקתי מקיף ובהבניית תכניות הכשרה ואימון לתעסוקה, עבור אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון. מטרת התוכניות הינה להקנות לאדם את הכלים הנחוצים לו לקראת הכשרה מקצועית, לימודים אקדמאיים ועבודה.

השירות ניתן לאנשים הזכאים לשיקום תעסוקתי דרך המוסד לביטוח לאומי בשל לקות ראייה, אנשים הזכאים לשיקום תעסוקתי דרך המחלקות לשירותים חברתיים וכן לבעלי תעודת לקוי ראייה/ תעודת עיוור.

 

האבחון התעסוקתי:

לאוכלוסייה של אנשים עם לקות ראיה או עיוורון ישנם מאפיינים מובחנים המצריכים שימוש בכלים ייחודיים לאבחון מיטבי, שישקף את הפוטנציאל של אנשים אלו. מטרת היחידה היא לאבחן ולהעריך כישורים אינטלקטואליים, היבטים רגשיים-אישיותיים, נטיות מקצועיות, התנהגות תעסוקתית וכישורי חיים. אבחון תעסוקתי אורך יומיים עד שלושה ימים, והוא כולל שיחת אינטייק מעמיקה עם עובד סוציאלי, אבחון פסיכולוגי המותאם לאנשים עם לקות ראיה או עיוורון, מבדק ראייה במכון לשיקום ראייה ירודה, מבדק ניידות וכישורי חיים, מבדקי תעסוקה, מבדקי מחשב ומבדקי ידע בעברית (למועמדים שאינם דוברי עברית כשפת-אם). במידת הצורך מתקיים אבחון תצפיתי שאורך עד שישה שבועות, ובמהלכו משתלב הפונה ביחידות השונות במדור. לאחר סיום האבחון מתגבשת יחד עם הגורם המפנה וגורמים מטפלים נוספים בקהילה תוכנית שיקום תעסוקתי כוללת ומקיפה, המותאמת לצרכיו וליכולותיו של הלקוח. לקריאה על תהליך האבחון לחץ כאן.

האבחונים מתבצעים בתל אביב ובקריית חיים. בקריית חיים קיימת אפשרות ללון במעונות, המיועדים לאלו המתגוררים במרחק רב. לקריאה על שהייה במעונות לחץ כאן.

 

תכניות ההכשרה:

כדי להתמודד עם מגבלת הראייה במסגרות השונות בסביבתו של האדם (כמו משפחה, קהילה, מערכת החינוך, עבודה ואחרות) נדרשות התאמות ייחודיות לסביבת האדם. בהיעדר התאמות אלו יתבטא הדבר בפערים גדולים בין היכולת ובין הפוטנציאל של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון.

תוכניות ההכשרה והאימון לתעסוקה מתמקדות בהכשרה טרום לימודים (אקדמאים או הכשרות מקצועיות) והכנה לעבודה, והן מתקיימות בסניפי מגדל אור בחיפה, תל אביב וירושלים. צוות התוכנית הינו רב מקצועי והוא כולל עובדות סוציאליות, עובדי השמה, פסיכולוגים תעסוקתיים, מורים שיקומיים, מורים להשלמת השכלה, מורים למחשבים ומדריכים. 

מטרת היחידה היא להקנות מיומנויות לשילוב תעסוקתי אופטימאלי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון בשוק העבודה, ומתן כלים להתמודדות אישית וחברתית למיצוי יכולותיהם. בהמשך לתהליך האבחון מתגבשות תכניות טיפול ושיקום, הכשרות מקצועיות וסדנאות הכנה לשוק העבודה. היחידה מעניקה הכשרה לאנשים עם לקויות ראייה או עיוורון מכל המגזרים ולבעלי רמות השכלה שונות, בהתאם לצורך התעסוקתי של הלקוח ולמקומו במעגל החיים. השירות מתאים לאנשים הנמצאים בשלב טרום-תעסוקה הדורש השלמת השכלה, לאלו המעוניינים בהכשרה מקצועית מותאמת או למצויים בשלבים לקראת לימודים אקדמאיים. 

 

תוכניות ההכשרה המגוונות מותאמות אישית לצרכי הלקוח והן כוללות:

לימודי עברית, אנגלית, ברייל ומחשבים. עוד על קורסים והכשרות אפשר לקרוא כאן.

עוד על ניידות וכישורי חיים אפשר לקרוא כאן.

עוד על מציאת עבודה אפשר לקרוא כאן. 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד