להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

הדרכה שיקומית לאנשים עם לקויות ראייה או עיוורון במגדל אור

שירותי ההדרכה השיקומית במגדל אור מיועדים לאנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, ומטרתם ללמד את המודרך טכניקות, שיאפשרו לו לתפקד באופן עצמאי וכן לשפר את המסוגלות להיות אדם פרודוקטיבי ומתפקד, למרות מגבלת הראייה.

 

מגדל אור הינה זכיינית של השירות לעיוור בתחום ההדרכה השיקומית ומספקת שירותים בכל רחבי הארץ. ההדרכה ניתנת לגילאי 0-120, בעלי תעודת עיוור או אנשים עם לקות ראייה, אשר בעקבות הלקות חלה אצלם ירידה בתפקוד העצמאי.

 

 

היכן ניתן השירות?

ההדרכה השיקומית לעיוורים או לקויי ראייה ניתנת בכל מקום שבו האדם זקוק להדרכה: בביתו ובסביבתו , במקום העבודה או במסגרות לימודיות.

ניתן לקבל גם הדרכה קבוצתית במרכזים בהם קיים ריכוז של אנשים לקויי ראייה או עיוורים, כמו מרכזי שירות לעיוור (מרש"ל) ומרכזים לקשישים, בשיתוף צוות רב-מקצועי.

תחומי ההדרכה השיקומית כוללים:

ניידות והתמצאות בתוך מבנה: התמצאות בדירה, מושגי כיוון, שימוש בחושים אחרים, הגנה עצמית, התמודדות עם פתחים ודלתות, עליה וירידה במדרגות. מחוץ לבית : שימוש במקל נחייה/כלב, ניידות למקום העבודה, שימוש בתחבורה הציבורית, שימוש בעזרת הציבור, חציית כבישים, חציית צמתים וכד'.

מחוץ לבית: שימוש במקל נחייה/כלב, ניידות למקום העבודה, שימוש בתחבורה הציבורית, שימוש בעזרת הציבור, חציית כבישים, חציית צמתים וכד'.

טיפול עצמי

זיהוי ובחירת בגדים, לבוש, היגיינה אישית, עצמאות בשימוש בתרופות, אכילה עצמאית.

עבודות מטבח

התמצאות במטבח, מזיגת נוזלים קרים חמים, מדידת כמויות, שימוש בסכין חדה, הדלקת גז או כירה חשמלית, הפעלת מכשירים חשמליים במטבח, אפיה, טיגון ובישול קל ומורכב, שטיפת כלים וניקיון המטבח.

תחזוקת הבית

סידור וניקיון הבית, מיון וטיפול בכביסה, גיהוץ, קיפול, תיקוני תפירה, תיקונים קלים בבית.

תקשורת

פיתוח מיומנויות שימוש במחשב ואינטרנט, שימוש בשעון,  שימוש בטלפון חכם, אוטומט של בנק, זיהוי וארגון כסף, מיומנויות קריאה וכתיבה (כולל ברייל).

הדרכת ילדים בגיל הרך ומשפחותיהם

ההדרכה נועדה לקדם את התפתחות הילד עם לקות הראייה או העיוורון לקראת השתלבותו במסגרת חינוכית מתאימה והקניית הרגלים והתנהגויות חברתיות לפיתוח יכולת תפקוד תקינה. ההדרכה מתמקדת בתחומים: גריית הראיה, פיתוח שימוש בחושים, פיתוח פעולות מוטוריות, הקניית מושגים ופיתוח תקשורת עם הסביבה, התמצאות בשטח ופיתוח הרגלי למידה. ההתערבות כוללת יעוץ והדרכה להורי הילד וכן יעוץ לצוותים מקצועיים במעונות, גנים ובתי ספר.

בילוי וניצול שעות פנאי

פיתוח מיומנויות המסייעות במילוי תוכן שעות הפנאי, כמו שימוש במשחקים ומלאכת יד.

הערכות לשעת חירום 

 

הדרכה להתנהגות בזמן ירי טילים ורעידות אדמה. ההדרכה מתקיימת אצל האדם בביתו וכן במוסדות, מפעלים ובתי אבות.

 

 

 

כיצד יוצרים קשר?

 

יש לפנות דרך לשכת הרווחה במקום המגורים, באמצעות העובד הסוציאלי לשירותים חברתיים. יש לפנות בצירוף טופס הפנייה אותו ניתן להוריד כאן .

 

ניתן גם לפנות אלינו ישירות ונשמח להסביר כיצד לעשות זאת:

כתובת: אברהם דנינו 4, קריית חיים, חיפה, מיקוד 26244.

טלפון: 077-7721400, בין השעות 08:00-16:30. ניתן להשאיר הודעה במוקד הטלפוני שמספרו: כוכבית 9366

דוא"ל:   mador@migdalor.org.il  

 

 

 

 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד