להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

סוכרת

סוכרת (הגדל)

רטינופטיה  סכרתית

 

מהי מחלת הסוכרת?

מחלת הסוכרת הינה הפרעה בחילוף החומרים ומתחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2.

סוכרת מסוג 1 תלויה באינסולין (insulin dependent). נגרמת כתוצאה מהרס תאים המייצרים אינסולין בלבלב ולכן נפסקת הפרשת ההורמון.

סוכרת מסוג 2 אינה תלויה באינסולין (non  insulin dependent). הלבלב ממשיך לייצר אינסולין, אך מסיבה כלשהיא נפגמת יכולת הגוף להשתמש בו.

אחת הפעולות החשובות של האינסולין, היא שמירה על ריכוז קבוע של גלוקוז בדם. האינסולין מאפשר כניסת גלוקוז לתאים, כשהם זקוקים לו לשם ייצור אנרגיה ובנייה של חומרי תשמורת בתא. באם ריכוזו של האינסולין בדם נמוך ביחס לריכוז הגלוקוז, עקב יכולת ירודה של הגוף לייצר אינסולין, או אי יכולת התאים לנצל את האינסולין, מתפתחת מחלת הסוכרת.

מהם הסימפטומים המתריעים על מחלת הסוכרת?

הסימפטומים העיקריים של מחלת הסוכרת מתבטאים בחולשה, אובדן משקל, הטלה מרובה של שתן ולעיתים תכופות צמא וסימנים של התייבשות.

מאפיינים מיוחדים

1.סוכרת התלויה באינסולין :סוכרת זו חמורה יותר, מופיעה אצל ילדים ובגיל ההתבגרות. לפעמים קוראים לסוג זה סוכרת נעורים, כי במקרים רבים רואים סימנים בגיל נעורים. אך ישנם גם מבוגרים הנזקקים לאינסולין. כפי שהוזכר לעיל הלבלב (pancreas) לא מייצר אינסולין ולכן האדם הסוכרתי תלוי בזריקות אלו.

2.סוכרת בלתי תלויה באינסולין :סוכרת מסוג זה יותר נפוצה ופחות פתאומית. זה מופיע בדרך כלל באמצע החיים או בגיל השלישי. הלבלב ממשיך לייצר אינסולין אבל לא בכמות מספקת. ניתן לאזן סוכרת זו ע"י דיאטה, התעמלות, או בעזרת תרופות. התפתחותה של המחלה איטית יותר ופעמים לא מאבחנים אותה שנים רבות.

 

רטינופטיה סוכרתית (DIABETIC RETINOPATHY)

הפרעה ברשתית המתפתחת בדרך כלל בהדרגתיות. בתחילה יש פגיעה קלה בכלי הדם, התרחבות

דפנותיהם ודליפת נוזלים לתוך רקמת הרשתית. כתוצאה מכך יש שתי צורות תגובה של הרשתית:

1. בצקת שגורמת לירידה בראייה, ירידה הדרגתית הנמשכת שנים ולעיתים האדם אינו מרגיש בה בשלבים הראשונים.

2. שגשוג של כלי דם פראיים ברשתית ובזגוגית העין, שגורם לדימומים בתוך חלל העין ולאובדן ראייה חלקי או מלא .

 

 השלכות תפקודיות

כתוצאה מהתהליכים הנ"ל, הראייה המרכזית מטושטשת והתפקוד בבית ובחוץ נעשה קשה. הראייה מעורפלת וגורמת לקשיים בניידות, בקריאה, בכתיבה ואכילה, דברים המקשים על האדם לתפקד כראוי בחיי היומיום.

אין סימנים חיצוניים ללוקים בסוכרת ולכן הסביבה אינה מודעת למגבלותיהם.

 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד