להתאמת האתר לקורא מסך הפעילו את כפתור "הדגשת ניווט מקלדת והתאמה לקורא מסך" שבסרגל רכיבי נגישות

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג)

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג) (הגדל)

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג) או AMD

 

רקע

המקולה או הכתם הצהוב, הינו אזור מצומצם ברשתית העין, שבו מרוכזים התאים האחראים על ראייה של פרטים מדויקים. לאזור זה מכוונת תמונת העצם שבו אנו מתבוננים.

כאשר המקולה עוברת תהליך ניוון, החלק המרכזי של הדמות נראה מטושטש: פנים של אנשים, מספרי אוטובוס, טקסטים ועוד. האזור ההיקפי פחות נפגע ולכן בדרך כלל לא מגיעים לעיוורון מוחלט עקב ניוון המקולה!

כאשר מצטבר נוזל באזור המקולה תחת הרשתית עקב דליפה מכלי דם, מדובר בסוג הרטוב. כאשר אין הצטברות של נוזל, מדובר בצורה היבשה הנפוצה יותר.

קצב השינויים בראייה יכול להיות איטי או מהיר. יכול להתרחש  בכל גיל, אך שכיחות התופעה גבוהה יותר ככל שמתקדמים בגיל. מחלה זו הינה הסיבה העיקרית לירידה בראייה אצל קשישים בעולם המערבי וגם בישראל.

סיבות ידועות לתופעה: גיל, תורשה (בעיקר אצל ילדים), עישון.

סימפטומים טיפול ודרכי הסתגלות

ניוון המקולה מלווה בסימפטומים שונים אצל אנשים שונים. הדבר תלוי בהיקף הפגיעה, עוצמתה, ודרך הסתגלותו של הפרט. בשלבים מוקדמים של המחלה הדבר משפיע מעט על התפקוד, במיוחד כאשר קיימת עין אחת תקינה. כאשר מתרחשת פגיעה בשתי העיניים, היא תתבטא תפקודית בטווח הקרוב: ראייה מטושטשת של הכתוב, פעמים גם עיוותי קווים ,קושי בזיהוי תווי פנים, תלונה על ראייה בלתי חדה למרחק ולעיתים גם הבחנת הצבעים מתעמעמת.

הטיפול הרפואי היחיד, שהוכח עד היום כיעיל במחלה זו הוא זריקות לתוך העין. טיפול זה מתאים לסוג "הרטוב" ולא לסוג ה"יבש" של המחלה. מטרת הזריקות למנוע גידול לא  מבוקר של כלי הדם שמתחת לרשתית, לספוג נוזלים שהצטברו מתחת למקולה ולהפחית את ההרס במרכז הראייה. סיוע נוסף הם עזרים האופטיים.

 

אודות מגדל אור

מגדל אור הוא מרכז רב-שירותי העוסק בשיקום תפקודי ותעסוקתי של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון, והוא משמש, בית היתר, כזכיין של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. מגדל אור הוקם בשנת 1954 ומשנת 2011 מופעל באמצעות עמותת "יעדים לצפון", מיסודה של קרן רש"י.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק עקבו אחרינו גם ב-
אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד